Skip to content

Néha nehéz nemet mondani, de muszáj

El kell döntened, hogy mik a legfőbb prioritásaid, és bátran – kedvesen, mosolyogva, bocsánatkérés nélkül – nemet kell mondanod más dolgokra. Ezt pedig úgy tudod megtenni, ha belül egy nagyobb „igen” ég.

Stephen R. Covey

Bemutatom neked James the Doorman-t. Ő az, aki olyan szögben képes az ajtót kitámasztani, ahogy éppen akarjuk.

Jamesnek súlya van.

James akkor vált fontos szimbólummá számomra, amikor vezetőként és cégtulajdonosként meg kellett tanulnom, hogy hogyan húzzak határokat és figyeljek jobban a saját és a cégem érdekeire, ha azt akarom, hogy eredményesebbek legyünk.

Túlterhelt voltam, napi 12 órákat dolgoztam. A munkatársaim is pörögtek, de valahogy mindig én maradtam bent az irodában legtovább.

Amikor végre segítséget kértem, és egy coach kezdett velem dolgozni a vezetői kihívásaimon, előtérbe került, hogy mik az én értékeim, és milyenek a cég ügyfelei. Számomra a legfontosabbak a tisztesség, rugalmasság és őszinteség.

Például, egy ügyfél megígéri, hogy a megbeszélt időpontra befizeti a díjat, de nem teszi meg, és még csak nem is szól, hogy késik, azzal sérti az alapvető értékeimet. Ilyenkor én vagyok az, aki a külföldi partnerek felé magyarázkodik, miért késünk a fizetéssel, és ez megkérdőjelezheti az én tisztességemet és profizmusomat.

Amikor rájöttem arra, hogy így veszélybe kerülhetnek a legfontosabb partneri kapcsolataim, akkor határokat kellett húznom.

El kellett búcsúznom néhány ügyféltől.

Csináltam egy listát, hogy kik azok, akikkel nagyon sok stressz van, akik miatt nem jut elég idő az ideális ügyfelekre, majd szépen leépítettem őket.

Félelmetes pillanat volt, hisz pontosan ki tudtam számolni, hogy ez mekkora bevételkieséssel jár.

De muszáj volt.

Ezzel teret engedtem azoknak a potenciális ügyfeleknek, akik megbecsülik a színvonalas, megbízható munkát és akik megfelelnek annak a szabályrendszernek, amely szerint ezt biztosítani tudtuk.

Pár hónap alatt lettek új ügyfelek és betelt a megüresedett tér. Meg a kassza is. 😊

A búvártanfolyamokon már a legelején megtanítják, hogy mennyire fontos nemet mondani, határokat húzni, és kötelező legelőször magadra vigyáznod. Jó, ha tudod, hogy kivel merülsz, hogy ellenőrizd a saját, és a társad felszerelését, hogy ne menj merülni, ha fáradt vagy, vagy másnapos, és akkor se, ha a társad az. A merülés paramétereit mindig a tapasztalatlanabb búvár tudása határozza meg, és az is szabály, ha az egyik be akarja fejezni a merülést, akkor azt a másiknak tiszteletben kell tartania.

Az egyik legkeményebb szabály pedig az, hogy másik búvárt csak akkor indulj el menteni vészhelyzetben, ha az akkori helyzetnél jobb helyzetbe tudod hozni, és biztos vagy abban, hogy te magad nem kerülsz veszélybe.

Egy búvár elvesztése még mindig jobb, mint kettőé.

Eric Schinazi az egyik ismert búvár szakorvos azt mondja, hogy nem az a jó búvár, akinek a legmenőbb felszerelése van, vagy az, aki a legmélyebbre tud merülni. Hanem az, aki képes felnőtt döntést hozni arról, hogy mikor nem megy merülni.

Mert ha nem ezt teszed, akkor meg is halhatsz. Sőt, másokat is veszélybe sodorhatsz.

A mindennapokban viszont sokszor mondunk igent olyanra, amit nem előnyös számunkra, vagy amit nem igazán akarunk. De legalább nem halunk bele.

    • Belemegyünk, hogy a befektetők által kijelölt szakértőt alkalmazzuk, mert félünk attól, hogy elveszítjük az általuk kínált lehetőséget. Aztán kiderül, hogy a szakértő nem ért a cégünk profiljához, és több százezer forintnyi bírságot halmoz fel, amit nekünk kell kifizetni. Közben pedig vezetőként miénk a felelősség is.
    • Vagy egy induló vállalkozásnál engedünk a társak elvárásainak, hogy elégedettek legyenek. Aztán szépen lassan azt vesszük észre, hogy már semmi sem úgy megy, ahogy szerettük volna – se az értékrend, se az üzleti terv, se a termék nem az, amihez szívesen adnánk a nevünket.
    • Szolgáltatóként olcsón dolgozunk, 24/7 készenlétben, de nem merünk magasabb árat kérni. Félünk attól, hogy nem fizetik meg, vagy kevesebb ügyfelünk lesz. Közben az ár nem fedezi a havi költségeket és ahelyett, hogy az ügyféllel foglalkoznánk, a lakbér kifizetésén aggódunk.
    • Egyre több munkát vállalunk be, lassan már két másik ember munkáját csináljuk, de közben megutáljuk azt, amiért addig lelkesedtünk. Aztán már azért leszünk nehéz helyzetben, mert sokat hibázunk, és egyre fáradtabbak vagyunk.

Mert ha a saját érdekeinket képviseljük, és nemet mondunk, vagy magasabb árat kérünk, akkor mi önzők, egoisták, becsvágyók és pénzéhesek vagyunk.

Ismerős?

A coaching ülésekben sokat dolgozunk ezzel a témával. A téma neve az önérvényesítés, a nemet mondás, a határhúzás.

James the Doorman erre annyit mondana:

  • Ha mindig igent mondasz másoknak, akkor mire mondasz nemet? Talán saját magadra, vagy a saját fontos céljaidra? Pedig, ha több mindenre mondanál nemet, akkor esélyt adsz arra, hogy azokra mondj igent, akiknek pont arra a tudásra és tapasztalatra van szükségük, ami neked van.
  • Ha úgy lépsz be egy vállalkozásba, hogy a társaid felé nyíltan kommunikálod az értékeidet tudásodat, akkor úgy senkit nem ér majd meglepetés. Erre lehet hosszútávú stratégiát, üzleti tervet építeni.
  • Ha olyan árat kérsz, amivel te magad is elégedett vagy, és ami lehetővé teszi, hogy olyan életet élj, amilyet szeretnél, akkor nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb leszel. Ezáltal magasabb színvonalú szolgáltatást tudsz nyújtani az ügyfeleidnek. Lesz pénzed fejleszteni magad, vagy befektetni a vállalkozásodba, hogy még jobb színvonalon tudj szolgáltatni.
  • Érdemes tisztázni a határaidat, összeírni azokat az elveket és szabályokat, amelyek mentén dolgozol, és amiket nem fogsz felrúgni. Tudatosítsd, hogy milyen értékeket képviselsz, és hogyan veszed észre, ha eltértél ezektől.

Ha vigyázol magadra, és megtanulsz egészséges határokat húzni abban, hogy mire mondasz igent és mire nemet, akkor a környezeted egy kiegyensúlyozottabb, boldogabb és hatékonyabb emberrel fog találkozni nap, mint nap.

Akkor ez most mitől önzés?

Te milyen helyzetekben érzed azt, hogy nem tudod a saját érdekeidet képviselni? Írd meg bátran.

Ha pedig segítségre van szükséged abban, hogy mire és hogyan mondj nemet, akkor keress bátran. ITT

Megszakítás